Bretaň
(francouzsky Bretagne) tvoří nejzápadnější část Francie. Její území je rozděleno do čtyř oblastí: Côtes-d’Armor, Finistère, Ille-et-Vilaine a Morbihan.
Název Bretagne (anglicky Britanny) znamená „Británie“ a pro odlišení původní ostrovní země je tato nazývána Velká Británie (francouzsky Grande Bretagne).
Břehy Bretaně omývají vody Atlantského oceánu, který také ovlivňuje počasí i ráz krajiny.
Skalnaté zátoky přecházejí v dlouhé písčité pláže, travnaté břehy s prošlapanými stezkami střídají skalnaté ostrohy s četnými majáky. Ve vnitrozemí najdete horské hřbety a lesnatá údolí, rašeliniště a mokřady, vonící vřesoviště, splavné kanály a řeky.
Předkové dnešních Bretonců přišli do kraje z oblasti Velké Británie. Jejich původní jazyk byl později zakázán a až do dnešních dnů je francouzština jedinou úřední řečí. Bretonci přesto udržují nejen svůj původní jazyk, ale i některé původní zvyky a řemesla.
Nový Zéland
byl a stále je jeden z vysněných cílů. Jednak Vás obklopí téměř nedotčená příroda a taky se tam stává, že po celý den nikoho nepotkáte. Nic než Vy a krajina.
Tenerife
je španělský ostrov, největší ze sedmi Kanárských ostrovů, rozkládající se v Atlantském oceánu. Říká se mu také ostrov věčného jara, a to díky stálému počasí, které je turisty ceněno stejně jako ohromný národní park ve vnitrozemí ostrova. Tomu vévodí hora Pico del Teide, která je dokonce nejvyšší horou celého Španělska. Na ostrově je celkem 140 pláží, které lákají ke koupání a odpočinku, stejně jako nabídka ubytování.
KULTURA
Tenerife má fascinující dějiny a kulturu a nabízí svým návštěvníkům mnoho historických a kulturních památek. Klasickým představitelem typického kanárského ducha je hlavní město Santa Cruz de Tenerife. Kromě řady významných památek dokládajících zdejší kulturu nevynechejte návštěvu zajímavosti města, Museo de la Historia de Tenerife, kde se mimo jiné např. dozvíte, proč má místní hudba tak charakteristický latinskoamerický rytmus. V muzeu přírody a člověka najdete kromě přírodovědných a architektonických sbírek také výstavu o kultuře a způsobu života Guančů, původních berberských obyvatel Kanárských ostrovů.
KUCHYNĚ
V kanárské, a tedy i tenerifské kuchyni, se při přípravě pokrmů používá především olivový olej, česnek a řada druhů koření a bylinek. Podávají se zde zejména ryby, drůbež, králičí maso, brambory a různé druhy zeleniny. Specialitou je ryba vieja, chutí podobná kapru, na tržištích se prodává také sušená a solená. Populární je sancocho, sušená ryba vařená s bramborami, cibulí a česnekem. Často se podávají i různé druhy sleďů. Pochoutkou typicky kanárské dávné kuchyně jsou papas arrugadas, malé brambůrky vařené v silně osolené vodě tak dlouho, dokud se voda nevypaří. Oblíbeným zdejším nápojem je sangría, jejímž základem je červené víno, do kterého se přidávají různé silnější alkoholické nápoje. Pravá tenerifská sangría se pozná podle toho, že je v ní mimo jiné vždy banánový likér a nakrájený banán. Dezerty jsou zde velmi oblíbené. Ochutnat byste měli bienmesabe (šlehaný mandlový krém se žloutky a medem), flan (karamelový krém), franbollo (kaše z kukuřičné mouky a mléka) a samozřejmě zmrzlinu. Specialitou ostrova Tenerife jsou flambované banány.
FESTIVALY A AKCE
Tenerifané velice rádi a hodně často oslavují. Nejčastějšími slavnostmi jsou tzv. romerías na počest lokálních patronů. Nejde o čistě náboženské oslavy, setkáte se i s prvky lidových veselic. Uvidíte pestré průvody s alegorickými vozy, hlavní roli hraje folklór, hudba a kroje. Řada slavností nemá pevné datum, a tak je dobré se o nich předem informovat. Nejznámější a největší slavností na Tenerife je karneval, který se koná v únoru a po karnevalu v Rio de Janeiro patří mezi největší na světě. Turistickou zajímavostí je Fiestas de Mayo, který je starou náboženskou tradicí, a zahrnuje největší pyrotechnické oslavy na souostroví. Festival se koná každoročně v Los Realejos, na severu Tenerife. Nenechte si ujít ani Tenerife Walking Festival, jehož součástí jsou výlety okolo ostrova a doplňkové aktivity.
KLIMA A AKTIVITY
Teneriffe nemá přezdívku „ostrov věčného jara“ nadarmo. Panuje zde subtropické podnebí a příjemné teploty po celý rok. Ostrov je rozdělen na dvě klimatické zóny, sever má díky vydatným srážkám chladnější podnebí a je zelenější. Na jihu je naopak slunečno a sucho. Teplota oceánu je po celý rok stabilní. V létě si užijete slunečního svitu okolo 11 hodin denně a teplot mezi 26 až 30 stupni Celsia, v zimě teploty mírně klesají a pohybují se mezi 16 až 22 stupni. Osvěžující vánek umožňuje příjemnou relaxaci po celý rok. Příznivé podnebí dává možnosti k nejrůznějším aktivitám. Pokud vás omrzí koupání a opalování, můžete vyzkoušet třeba potápění, surfování, rybaření, nebo jízdu na kole, létání padákem nebo trekking. Milovníkům golfu se tu bude líbit, Teneriffe nabízí nejvíce golfových hřišť z celých Kanárských ostrovů.
CO ROZHODNĚ NEVYNECHAT
Kromě největšího španělského vrcholu Pico del Teide, sahajícího do výšky 3718 metrů, zde najdete například úchvatný masív Anaga, na západním pobřeží majestátní Útesy obrů (Los Gigantes), vinice v údolích Orotava a Güímar a mnoho dalšího. Okolo Pico del Teide leží národní park Mount Teide, který je chráněnou památkou světového dědictví UNESCO. Pozorovat zde můžete mnoho druhů rostlin. Zároveň zde najdete množství turistických stezek vedoucích přes rozmanitou přírodu zahrnující suché pouště, bujné lesy a panenskou divočinu.
Nepálská „Hora Ducha“ Manáslu
(मनास्लु, známá také jako Kutang) je s 8163 metry nad mořem osmou nejvyšší horou světa. Nachází se v pohoří Mansiri Himal v oblasti nepálského Himálaje. Název pochází ze sanskrtu a lze jej přeložit jako „Hora ducha“.
Paříž
, hlavní město Francie, je již mnoho let považováno za centrum kultury, ale především módy a v minulosti také vzdělanosti. Mimo to se může pochlubit mnoha historickými památkami a monumentální Eiffelovou věží …
Švýcarské Alpy
[1] jsou pomyslným horským systémem skládajícím se z jednotlivých pohoří ležících ve Švýcarsku, která jsou součástí Alp. Na tomto území leží nejvíce vrcholů vyšších 4000 metrů. V nejvyšších částech Švýcarských Alp se nachází nejvyšší koncentrace ledovců v kontinentální Evropě.
Švýcarské Alpy se podílejí na celkově hornatém povrchu Švýcarska 60 % plochy. Zbytek připadá Švýcarské plošině (Schweizer Mittelland) a pohoří Jura při severní hranici s Francií. Vzhledem k malé rozloze Švýcarska (41 293 km², tedy asi jako Slovensko) patří zemi jen 13 % z celkové rozlohy Alp. Na území Švýcarska tak najdeme především pohoří spadající pod Západní Alpy (celkem asi 40 % rozlohy Alp). Pouze malá část na východě a jihu území náleží k Východním Alpám.
[1] Wikipedia
Fantastic post, I enjoyed reading it thoroughly. Your ideas are spot on and the content is very well crafted.